Часто у початківців веб-майстрів виникає питання: Що обрати для розміщення сайту: Віртуальний хостинг чи VPS. Давайте спробуємо розібратися та знайти принципові відмінності між розміщенням сайтів на хостингу та віртуальному сервері.
Почнемо з початку і спробуємо розібратися, у чому принципова відмінність між цими двома послугами:
- Віртуальний хостинг (shared hosting) – це послуга з розміщення web-ресурсів або, простими словами, сайтів на сервері хостинг-провайдера. Для надання цієї послуги провайдер, зазвичай, використовує сучасне високопродуктивне обладнання, забезпечує його стабільне функціонування, а також повністю виконує адміністрування серверного програмного забезпечення. Крім того, для зручності користувачів використовуються платні панелі управління, що володіють високим функціоналом, а оскільки сайти сотень клієнтів розміщені на одному фізичному сервері, з метою безпеки більшість провайдерів вдається до використання ряду спеціалізованого програмного забезпечення, серед якого: операційна система CloudLinux, що відповідає за ізоляцію користувачів один від одного та контроль споживання системних ресурсів, платні антивіруси (наприклад, ImunifyAV 360+) та інше, а також забезпечує регулярне резервне копіювання даних.
- Віртуальний VPS сервер (Virtual Private Server) – це послуга з надання клієнту повноцінного сервера з власною операційною системою, певною кількістю системних ресурсів, власною файловою системою тощо, повністю ізольованого від інших клієнтів. Замовляючи цю послугу, користувач стає повноцінним адміністратором, зберігаючи за собою право встановлювати будь-яке необхідне програмне забезпечення та використовувати ресурси сервера на свій розсуд. Проте, незважаючи на надання безкоштовного базового адміністрування та попередньо встановленого програмного забезпечення, часто хостинг-провайдери не здійснюють моніторинг працездатності сервера та ПЗ, а також тюнінг налаштувань під завдання клієнта. Крім того, резервне копіювання залишається турботою клієнта.
То ж що обрати: Віртуальний хостинг чи VPS?
Конкретної відповіді на це питання не існує – все залежить від поставлених завдань та потреб 🙂 Якщо у Вас особистий блог або ж сайт з невисокою відвідуваністю, а Ви є початківцем веб-майстром без досвіду адміністрування Linux, то оптимальним вибором є Віртуальний хостинг, оскільки хостинг-провайдер візьме на себе всю рутину та обслуговування сервера. Тим більше, провайдери часто використовують платні панелі управління та дорогий софт, який явно буде зайвим для VPS через його вартість.
Якщо ж мова йде про високовідвідуваний ресурс, який потребує тюнінгу софту, або ж створюване навантаження на сервер перевищує допустиме хостинг-провайдером, то Вам слід задуматися про VPS сервер. Насамперед це стосується комерційних ресурсів (наприклад, інтернет-магазинів). Крім того, якщо у Вас не один або декілька сайтів, а велика їх кількість, то оптимальним рішенням буде саме віртуальний сервер, а не віртуальний хостинг. Проте, можливо, Вам знадобляться послуги системного адміністратора або розширений пакет підтримки від провайдера для забезпечення моніторингу та безвідмовної роботи сервера та ПЗ.
Але існують такі завдання, з якими Віртуальний хостинг не справиться, і користувачу потрібен виключно VPS сервер з власною ізольованою операційною системою. До таких завдань можна віднести розміщення власного VPN-сервера або ж специфічного набору софту, який технічно неможливо встановити та запустити на shared хостингу.