Власний VPN сервер

VPN (Virtual Private Network або «віртуальна приватна мережа») — це протокол передачі та шифрування даних, який забезпечує безпечне інтернет-з’єднання між клієнтом і сервером, при цьому роблячи ваше підключення анонімним, що в сучасних умовах є необхідністю.

Переваги власного VPN сервера:

  • Трафік між вашим пристроєм і VPN сервером шифрується, що підвищує безпеку та конфіденційність приватних даних, що особливо актуально при підключенні до публічних wifi-мереж у громадських місцях;
  • Сховання IP-адреси: всюди відображається адреса VPN сервера замість вашої реальної;
  • Загальна IP-адреса для всіх ваших пристроїв, оскільки через один власний VPN сервер можна одночасно підключатися за допомогою домашнього wifi-роутера, ноутбука, смартфона та інших гаджетів;
  • Сховання вашого реального місцезнаходження, оскільки видно локацію сервера, а не вашу. Крім того, можна використовувати сервер, розташований в іншій країні і навіть на іншому континенті.

Власний VPS сервер — це необхідність у сучасному світі, призначена для забезпечення безпеки та анонімності в мережі інтернет.

Більшість користувачів обирають платні або безкоштовні сервіси від різноманітних VPN-провайдерів, яких наразі представлено на ринку безліч. Проте такі сервіси мають не лише переваги, а й ряд недоліків:

  • Блокування VPN сервісів у окремих країнах і регіонах, що є поширеною практикою і викликане, в першу чергу, політичними мотивами для обмеження доступу до певних ресурсів;
  • Використання IP-адрес VPN сервісу може призвести до блокування доступу до деяких ресурсів;
  • Відсутність гнучкості у виборі протоколів шифрування тощо, що може негативно вплинути як на безпеку, так і на швидкість роботи.

Таким чином, оптимальним рішенням є власний VPN сервер, оскільки він забезпечить вам не лише підвищену конфіденційність та безпеку, але й захистить вас від блокування доступу до певних ресурсів або до VPN сервісу в цілому.

Як створити власний VPN сервер?

Для того, щоб створити власний VPN сервер, вам знадобиться VPS-сервер (рекомендується використовувати VPS сервери, розташовані в юрисдикціях з нейтральною законодавчою базою для запобігання блокуванню доступу до певних ресурсів з політичних мотивів) з операційною системою CentOS 8 та мінімальними навичками системного адміністрування. Крім того, вам необхідно обрати відповідний для вас VPN-протокол. Наразі їх існує безліч, але ми пропонуємо вашій увазі 2 найбільш цікавих: OpenVPN та Wireguard.

Власний VPN з використанням протоколу OpenVPN

OpenVPN — це найбільш популярний і довів свою ефективність протокол, що має широкі можливості і призначений для побудови як приватних, так і корпоративних мереж. Даний протокол має гнучкі налаштування як для побудови мереж, так і у виборі методів шифрування, завдяки чому OpenVPN вважається найбільш стабільним і безпечним протоколом, взламати який фактично неможливо, проте це робить його досить «важким» і ресурсоємним, тому для роботи OpenVPN знадобиться VPS мінімум 1 ядро CPU та 1 Gb RAM.

OpenVPN клієнти доступні для всіх популярних ОС: Windows, MacOS, Linux, iOS, Android (https://openvpn.net/vpn-client/)

Інструкція з встановлення OpenVPN сервера на CentOS 8

Власний VPN на протоколі WireGuard та його переваги

WireGuard — це відносно новий, проте швидко набираючий популярність VPN-протокол. На відміну від OpenVPN, він має високу продуктивність, а також значно перевершує інші VPN-протоколи за швидкістю передачі даних. Завдяки цьому, для роботи WireGuard достатньо VPS сервера з мінімальними характеристиками: 1 ядро CPU та 512 Mb RAM.

Власний VPN сервер WireGuard

WireGuard для шифрування VPN підключення використовує сучасні криптографічні протоколи, а довжина ключа складає 256 біт і є статичною, тобто ви не можете її змінити, тоді як у OpenVPN тип шифрування можна задавати самостійно при налаштуванні сервера, а довжина ключа може складати до 4096 біт.

Проте це не робить протокол менш надійним, і 256 біт більш ніж достатньо для приватного використання, а надмірне шифрування лише сповільнює роботу і зменшує швидкість доступу до мережі.

Клієнти Wireguard доступні для всіх популярних ОС: Windows, MacOS, Linux, iOS, Android (https://www.wireguard.com/install/)

Інструкція з встановлення WireGuard сервера на CentOS 8

Висновок

Власний VPN сервер у сучасних умовах є рішенням з категорії must have. При виборі між протоколами OpenVPN та WireGuard для приватного використання ми рекомендуємо надати перевагу останньому завдяки ряду переваг: простота встановлення, налаштування та висока швидкість передачі даних у порівнянні з OpenVPN, а також вища продуктивність WireGuard знижує витрати на VPS сервер.

Для побудови більш складних мереж, а також забезпечення вищого рівня шифрування підключення, звичайно, оптимальним рішенням є OpenVPN завдяки ширшому функціоналу та гнучкій конфігурації.

Оцініть статтю