WordPress є найпопулярнішою системою управління контентом, яка не потребує власного представлення. За роки розробки CMS виросла від простої системи ведення блогів до багатофункціональної платформи, здатної вирішити будь-які поставлені завдання: від створення візитних сайтів до побудови складних порталів, інтернет-магазинів тощо. Разом з цим зросли і вимоги до ресурсів, у зв’язку з чим оптимізація WordPress є обов’язковим кроком для роботи та розвитку інтернет-ресурсу.
Вступ
Оскільки спочатку WordPress розроблялася, в першу чергу, для ведення блогів, а функціонал розширювався поступово за рахунок створення нових плагінів сторонніми розробниками, система не оптимізувалася як high-load рішення для високонавантажених ресурсів, а сама CMS по собі є досить ресурсоємною. В результаті цього, багато веб-майстрів, коли популярність та відвідуваність їхніх ресурсів зростає, стикаються з проблемою високого навантаження на сервери, і оптимізація WordPress стає невід’ємною.
Щоразу при зверненні до сторінок сайту відбувається запит до php-скриптів та бази даних MySQL, на що витрачаються значні системні ресурси. При одиничних запитах створене навантаження непомітне, проте коли відбувається безліч запитів від різних користувачів, зростає споживання CPU та RAM, що призводить до того, що на серверах просто не залишається вільних ресурсів для обробки запитів. Як наслідок – сповільнення роботи сайтів, помилки у їхній роботі тощо. Це негативно впливає не лише на відвідуваність ресурсів, але й на пошукові системи – вони не люблять повільні сайти і опускають їх у видачі.
Кешування динамічного контенту для оптимізації навантаження
Найоптимальнішим та найпоширенішим способом оптимізації WordPress, як і інших систем, є кешування даних. Оскільки звернення відбуваються до одних і тих же сторінок сайту, таблиць баз даних і скриптів, немає сенсу для кожного користувача генерувати сторінку заново – простіше зберегти її у вигляді статичного контенту (простого html файлу), адже для виводу html споживані серверні ресурси мінімальні, а для кінцевого відвідувача немає відмінностей.
На даний момент існує безліч різних плагінів для кешування, завдання яких схожі – оптимізація WordPress для роботи під високим навантаженням і підвищення швидкодії сайту. Нижче наведено порівняльну діаграму продуктивності WordPress при використанні різних плагінів:
Ми бачимо колосальну різницю в результатах. Системи кешування дають багатократне збільшення продуктивності. З усіх наведених плагінів найкращі результати показує WordPress LSCache, про який йтиметься далі.
Підвищення продуктивності з плагіном WordPress LSCache
LiteSpeed Cache (LSCache) – це система кешування, розроблена компанією LiteSpeed Technologies і є частиною їхнього web-сервера LiteSpeed WebServer, про який ми писали раніше. Компанією розроблено ряд плагінів для найпопулярніших і ресурсоємних CMS з метою оптимізації їхньої продуктивності, але нас цікавить, в першу чергу, плагін WordPress LSCache.
Цей плагін призначений для роботи як на серверах з Apache та nginx, так і для LiteSpeed WebServer, функціонал якого є ширшим, внаслідок чого продуктивність WordPress значно підвищується.
Ексклюзивні функції WordPress LSCache при використанні LiteSpeed Web Server:
- Автоматичне кешування сторінок;
- Автоматичне очищення пов’язаних сторінок на основі подій;
- Індивідуальний кеш для авторизованих користувачів;
- Кешування WordPress REST API;
- Окреме кешування для комп’ютерів та мобільних пристроїв;
- Планове очищення для вказаних URL-адрес;
- Підтримка WooCommerce та bbPress.
Встановлення плагіна WordPress LSCache є досить простим. Ви можете завантажити його безпосередньо на сайті www.wordpress.org або встановити безпосередньо з панелі керування. Для цього перейдіть у розділ Плагіни – Додати новий і в рядку пошуку введіть LiteSpeed Cache, після чого встановіть та активуйте його:
Будь-які додаткові налаштування не вимагаються – плагін оптимізований і працює “з коробки”. Після встановлення плагіна в панель адміністратора буде додано меню керування LiteSpeed Cache, за допомогою якого адміністратор може керувати кешем як усього сайту, так і його окремих сторінок:
На цьому все! Ваш WordPress прокачаний і готовий приймати нових відвідувачів!
Заключення
Це рішення не лише підвищує продуктивність і швидкість роботи сайтів, але й значно скорочує споживання системних ресурсів, в результаті чого зменшуються витрати на хостинг та оренду серверів. Якщо Ви використовуєте VPS сервер для розміщення сайтів, то оптимальним рішенням є міграція з nginx та Apache на web-сервер Open LiteSpeed, який є Open Source альтернативою платному LiteSpeed та повністю сумісний з LiteSpeed Cache.